We need to clarify if we're talking only about material costs. Sometimes we add in labor and overhead, and we should for some calculations.
In my cost of .53 for a 2 oz bar, I've only counted material costs. If I made a 4 oz bar my cost would be .97, since the packaging wouldn't be doubled.
In my cost of .53 for a 2 oz bar, I've only counted material costs. If I made a 4 oz bar my cost would be .97, since the packaging wouldn't be doubled.