Weights and Measurs Again...

Soapmaking Forum

Help Support Soapmaking Forum:

This site may earn a commission from merchant affiliate links, including eBay, Amazon, and others.
.........As for your numbers, you see, you did what a lot of places do when trying to awnser this question, you swapped out weight for a diffrent measurement.............

That's not as much of a problem as it may seem - we are looking to get the cost per bar, so we need to know the cost per batch, so we need to know:

1 - cost of ingredient per unit
2 - number of units of ingredient used per batch
3 - 1 multiplied by 2 for all ingredients
4 - all of the 3's added together
5 - bars per batch
6 - 4 divided by 5

6 being the final cost per bar.

Whatever unit is must be consistent but only per ingredient. We might measure Olive oil in Oz but EO in bottles - we might use 50 oz of olive oil and 5 bottles of EO per batch. When working it out, we can stick to these two units for these two ingredients with no issues at all. There is no need to convert all units to one unit at all:

Batch cost = (cost of olive oil per oz * 50) + (cost of eo per bottle * 5)

We need to convert units only when we measure an ingredient in to a batch in a different unit than how we buy it - I buy my olive oil in litres and use grams of it in my batches. Therefore I need to work out item 1 in my list above as the cost of olive oil per gram as I put grams in to a batch.

When people are selling, they should also work in the cost for labour, which is another unit as well!

As long as we accurately record the cost per unit and units per batch, regardless of these units actually are, we will get to the costs.
 
I measure everything in grams. Except my EO/FO I measure in ounces. As previous stated buying in larger quantities also cuts down cost measurably. I pay 1.10 a pound for lye but I by it in 55.11 lbs. I also purchase my Shea, Coconut & Palm in 50lb. The only oils I buy outside either a Supply Company locally or from Soaper's Choice is OO and I get that at Costco. However, I also soap on a fairly large scale. When I just did it for a hobby it was more expensive. I have all my ingredients broken down by cost per gram so I know what my bars of soap cost me
 
i agree with TEG, stick to 1 unit (for me it's grams), it'll make life easier. same for EO/FO, i measure in grams.

cost per bar below $1? possible, for the reasons stated by previous posters. buying in bulk does help. some suppliers place a huge difference in price when you buy a kilo or 10.

i like to get my EOs from NDA. buying in kilo saves you money. i'm not ready for the 5kg bulk yet, but i wont buy less than a kilo coz the price difference is hard to swallow.

be creative.. use oils that are easily available to you (for me it's palm and coco, for aussies it might be olive, dang olive in oz is so damn cheap!), it can help keep the cost down. so far, EO/FO still the most expensive part, i'll admit to that.
shop around, dont get too fixated on the famous soap supplies stores. it is possible to get a pound of FO below the $25 mark if you know where to look.

but yeah, <$1/bar is def possible.
 
My standard bar is 1" x 3" round and weighs approx. 4oz. I get 11 or 12 from a 2lb batch, and they cost $0.77 each to make (including wrapping and labelling). I tend to use FO instead of EO, as it is cheaper. Buying in bulk does help keep the cost down, but I can also often find local suppliers who have lower prices than some of my bulk suppliers. So it's good to shop around and know your options.

Edit: LOL! I just read seven's post above - and I'm basically saying exactly the same thing. Well, at least there is consistency between our experiences. :p
 
Last edited:
[FONT=&quot]One thing I have noticed is the different prices of lavender EOs, even on the same site. Brambleberry has at least 4 different lavender EO's listed:[/FONT]
[FONT=&quot]Organic Lavender Essential Oil at $14.60 for 2 oz to $76.92 for 15 oz
[/FONT]Hungarian Lavender Essential Oil @ $22.96 to 5 lbs at $488.00
Lavender Bulgarian Essential Oil: 2 pz @ $25.80, 15 oz @ $126.00
Lavender 40/42 Essential Oil at 2 oz for $13.50 up to 5 lbs for $280.00
[FONT=&quot]At such a range of prices you probably need to be sure you are comparing the same type of EO that others are using to get the same price.[/FONT]

[FONT=&quot]I use the ED silicone mold also but I use a very light scent, not as strong as some advise. I do this for 2 reasons, #1 I am a cheap skate and #2 I don’t like soaps that knock me down when walking into a room. [/FONT]

[FONT=&quot]When I look at Brambleberry and their usage for Lavender Bulgarian EO (the only lavender EO I found listed in the fragrance calculator) @ a 50 oz batch I see this:[/FONT]

Scent | Ounces wt.| Grams|Teaspoons| Tablespoons| Milliliters
Light | 1.50 | 42.52 | 9| 3 |44
Medium | 2.25| 63.79 |14 | 5 | 67
Strong | 3.00| 85.05 | 18 | 6 | 89

Meaning I could buy the 3.5 oz bottle for $46.80 and use 2.25 oz leaving 1.25 oz. This works out to be $13.37 per oz. $13.37 x 2.25 = $33.43. Using the ED red silicone mold and cutting the bars at 1” leaves a cost of EO at $3.04 per bar ($33.43/11=$3.04). That is not counting the oils, lye and whatnot. I used the total final weight of the batch (50 oz) to figure this, not just the weight of the oils. At just the weight of my oils, (37 oz) the rate changes to 1.67 oz. I have never used their fragrance calculator before, so I am not sure which measurement they want you to input here, but it states “How much are you making?” which to me means the total size of the batch not just the oils.
I would not use this EO as it is too expensive for me. I used to calculate my cost per bar but don’t anymore. Since this is a hobby for me and not a money making venture I go the most affordable route I can find.
 
Last edited:
i'm getting the cheapest lavender for soap. for creams and lotions, i'm getting a much more expensive one direct from a farm here in aussie. smells divine, and all you need is a tiny amount. seller said to use 1.5-2% for soap but i havent tried it yet. really saving that one for leave on products.

afaik, the lavandin one (abrialis me thinks) is the economical one, while lavender is the expensive one. if you have access to a lavender farm near you, try their pure oil. it's unbeatable.

@gooteguy.. lol, gotta love buying in bulk. and the hunt for stores that have the cheapest prices :)
 
..................afaik, the lavandin one (abrialis me thinks) is the economical one, while lavender is the expensive one. if you have access to a lavender farm near you, try their pure oil. it's unbeatable..........................

You know far enough - the lavandin is the cheaper lavender, it's the one that I use in soaps, too. I would also use it in lotions and whatnot, too, unless I was putting out a "premier" line.
 
^^^
true Gent, lavandin is more than enough for leave on products. as a matter of fact, there is another one that is cheaper, the grade is called premium commercial (if memory serves me right. i just remember PC). i think it has solvents in it, but it is good enough for soap.

it's all in the smell actually, at least for me. if the cheaper one works, then hey i'm all for it :D
 
I am not good in math, so you all are going to point out where I go wrong with the following math. I am obviously(and yet again), wrong on my math somewhere.

On the EO cost/bar of 5lb loaves:
You will get 11 bars/5 lb loaf, yes or no?
So, 11 x 2.5 = 27.5, yes or no?
Then $9.95 divided by 27.5 + $0.36/bar, yes or no?

This is just on the EO's, but that is the largest part of the cost, so this is where you make or break a price point.

And I measure by volume on my EOs because those bottles drip so badly that I would waste half of my EO on the scale if I tried to weigh it. I normally use 0.5 oz PPO, so pouring into a measuring device is faster and easier on the waste. If I am not in a hurry, I use pipettes to measure it, so ml is my standard for EOs.

I also buy my oils locally, Sam's and Walmart usually, but occasional trips to Kroger when one or the other regular sources are out of something and I just NEED to make soap NOW. :D

Im good at math in the 'really obscure and long way' you got to the same awnser (Give or take a penny) that I did using your price points, I knew I must have been wrong somewhere, now im even more crazy because I see the math works but dont know how I get there LOL this is how I did the math:

Yes.
11 Bars x 2.5 (Amount of your recipe to make a single 5lb loaf of 11 bars) = 27.5 : Yes
No. 9.95 = Cost of 1 bottle. You get 6 loaf per bottlse so it would be: 9.95 / 6 (Cost of bottle / Loafs per bottle) = 1.658 (1.66) cost per loaf for you. 1.66 (cost per loaf for you x 2.5 (Amount of your 2lb loaf to make a 5lb loaf) =4.15 (Cost for 1 5lb loaf ) 4.15 (loaf cost) / 11 (bars per loaf) = .377xxxxxxx or .38

Where the hell was I getting 1.75 per bar then?! *smashes head on desk*
Because if you do the math the short way it comes out diffrent:

4 / 10 (rounded from 9.95) = 2.5 per oz, 3.5 oz needed = 8.75 (cost for 3.5 oz) = 8.75 / 11 (bars) = .79 O.O
 
[FONT=&quot]One thing I have noticed is the different prices of lavender EOs, even on the same site. Brambleberry has at least 4 different lavender EO's listed:[/FONT]
[FONT=&quot]Organic Lavender Essential Oil at $14.60 for 2 oz to $76.92 for 15 oz
[/FONT]Hungarian Lavender Essential Oil @ $22.96 to 5 lbs at $488.00
Lavender Bulgarian Essential Oil: 2 pz @ $25.80, 15 oz @ $126.00
Lavender 40/42 Essential Oil at 2 oz for $13.50 up to 5 lbs for $280.00
[FONT=&quot]At such a range of prices you probably need to be sure you are comparing the same type of EO that others are using to get the same price.[/FONT]

[FONT=&quot]I use the ED silicone mold also but I use a very light scent, not as strong as some advise. I do this for 2 reasons, #1 I am a cheap skate and #2 I don’t like soaps that knock me down when walking into a room. [/FONT]

[FONT=&quot]When I look at Brambleberry and their usage for Lavender Bulgarian EO (the only lavender EO I found listed in the fragrance calculator) @ a 50 oz batch I see this:[/FONT]

Scent | Ounces wt.| Grams|Teaspoons| Tablespoons| Milliliters
Light | 1.50 | 42.52 | 9| 3 |44
Medium | 2.25| 63.79 |14 | 5 | 67
Strong | 3.00| 85.05 | 18 | 6 | 89

Meaning I could buy the 3.5 oz bottle for $46.80 and use 2.25 oz leaving 1.25 oz. This works out to be $13.37 per oz. $13.37 x 2.25 = $33.43. Using the ED red silicone mold and cutting the bars at 1” leaves a cost of EO at $3.04 per bar ($33.43/11=$3.04). That is not counting the oils, lye and whatnot. I used the total final weight of the batch (50 oz) to figure this, not just the weight of the oils. At just the weight of my oils, (37 oz) the rate changes to 1.67 oz. I have never used their fragrance calculator before, so I am not sure which measurement they want you to input here, but it states “How much are you making?” which to me means the total size of the batch not just the oils.
I would not use this EO as it is too expensive for me. I used to calculate my cost per bar but don’t anymore. Since this is a hobby for me and not a money making venture I go the most affordable route I can find.


See thats what I was talking about I dont know if it is their calc that is messing me up or what, but I was getting anything from 2-3 dollars per bar based on their calculations for a medium scented soap O.O
 
I want to thank you all for the great awnsers, maybe im just insane or cant wrap my head around it, eventually it might click or ill just end up thinking im spending way more than I am. But brambles calc has my brain in a knot over this (Also sorry about the long reply times RL been hectic here in CO
 

Latest posts

Back
Top