sygrid
Well-Known Member
Alright ladies, what is it that you want from me.
I was just sharing a process.
While you are all busy bashing my process and calling me a liar I am actually successfully making soap for a living, something I know many of you would love to be doing.
I told you my soap was soft in the very beginning of these 'bashings' I mean discussions. I said it didn't last as long and that my customers like it. Why does a bar have to be so hard? Because it makes a better soap? By who's standards? and Which recipe?
Have you made all the recipes?
My method of testing is continually under fire, even though I asked for someone to let me know if there were a method that would be more accurate that I am not aware of. No one stepped up 'Deda', I guess it's just more fun to keep hammering me.
My pricing is no typo, that's what my bars sell for. If you are still all selling your bars for $1.00 or $1.50 /oz . the same going rate as 14 yrs ago you can't even begin to recover the costs of ingredients, packaging, labeling and labour.
And if you are new to soaping, that is what soap was selling for that long ago and if they are telling you that that is fair market value even though all raw mats have gone up, especially fragrance and essential oils you are selling yourselves short.
If you want to make a career of soapmaking then look harder at what you are worth. If customers pay $18.00 for a bar of mp from Lush why is your wonderful cp soap not worth at least that much.
I'd be happy to send you pictures if you can suggest what I was doing wrong when I tried to upload. The text came thru but the picture cleared the screen when I hit submit. I was using the forums 'resizer'.
Sygrid
I was just sharing a process.
While you are all busy bashing my process and calling me a liar I am actually successfully making soap for a living, something I know many of you would love to be doing.
I told you my soap was soft in the very beginning of these 'bashings' I mean discussions. I said it didn't last as long and that my customers like it. Why does a bar have to be so hard? Because it makes a better soap? By who's standards? and Which recipe?
Have you made all the recipes?
My method of testing is continually under fire, even though I asked for someone to let me know if there were a method that would be more accurate that I am not aware of. No one stepped up 'Deda', I guess it's just more fun to keep hammering me.
My pricing is no typo, that's what my bars sell for. If you are still all selling your bars for $1.00 or $1.50 /oz . the same going rate as 14 yrs ago you can't even begin to recover the costs of ingredients, packaging, labeling and labour.
And if you are new to soaping, that is what soap was selling for that long ago and if they are telling you that that is fair market value even though all raw mats have gone up, especially fragrance and essential oils you are selling yourselves short.
If you want to make a career of soapmaking then look harder at what you are worth. If customers pay $18.00 for a bar of mp from Lush why is your wonderful cp soap not worth at least that much.
I'd be happy to send you pictures if you can suggest what I was doing wrong when I tried to upload. The text came thru but the picture cleared the screen when I hit submit. I was using the forums 'resizer'.
Sygrid